Full Schedule for Home County 2018

Hours

Home County 2018

 

Full Schedule

 
   

Friday, July 20, 2018

 
   

Evening Mainstage

 
   

5:45PM

Opening Ceremonies

6:00PM

Mama's Broke

7:00PM

Broomsticks & Hammers

8:00PM

Rose Cousins

9:00PM

Donovan Woods

10:00PM

The Jim Cuddy Band

   
   

Saturday, July 21, 2018

 
   

Evening Mainstage

 
   

5:45PM

Craft Awards

6:00PM

Raine Hamilton

7:00PM

Twin Flames

8:00PM

Mike Stevens

9:00PM

Tom Wilson

10:00PM

Harrow Fair

   

North Concert Stage

 
   

12:00pm

Scantily Plaid

1:00pm

New Cumberland

2:00pm

Dan Stacey & The Black Swans

3:00pm

Melanie Brulée and Her Bad Manners

4:00pm

Murder Murder

5:00pm

Digging Roots

   

Emerging Artist Stage

 
   

1:30pm

Jessica Allossery

2:30pm

Fraser Teeple

3:30pm

Annie Sumi

4:30pm

John Muirhead

   

Children's Stage 

 

 

 

12:00pm

Drag Queen Story Time 

1:00pm 

Spencer Burton 

2:00pm

Miss T Bubble Queen 

4:00pm 

Under the Trees: a Sing-a-Long 

   

East Stage

 
   

12:00pm

The Open Road: Rachel Beck, Rose Cousins, Donovan Woods, Tom Wilson

1:30pm

From the Heart: The Cedar Sisters, Raine Hamilton, Kris + Dee, Mama's Broke

3:00pm

County Roads, Take Me Home: Aaron Allen, Russell DeCarle, The Rizdales, Mike Stevens

4:30pm

Heartstrings - A Tribute to Willie P. Bennett: Allison Brown, Russell deCarle, New Cumberland, Barry James Payne, Tannis Slimmon, Rick Taylor, Tom Wilson

   

South Stage

 
   

12:00pm

Pow Wow People: Naahii Singers, Ukwehuwe Connection

1:30pm

Indigenous Power: Robbie Antone, Digging Roots, Twin Flames

3:00pm

The Future of Folk: Jadea Kelly, Chad Price, Ken Yates, Yess Woah

4:30pm

All the World's a Stage: Alysha Brilla, Irish Mythen, Scantily Plaid, Sultans of String

   

Sunday, July 22, 2018

 
   

Evening Mainstage

 
   

6:00PM

Ken Yates

6:50PM

Kris + Dee

7:40PM

Valdy

8:30PM

Irish Mythen

9:15PM

Festival Finale

   

North Concert Stage

 
   

12:00pm

Russell DeCarle

1:00pm

The Rizdales

2:00pm

Rachel Beck

3:00pm

The Cedar Sisters

4:00pm

Sultans of String

5:00pm

Alysha Brilla

   

Emerging Artist Stage

 
   

1:30pm

Yess Woah

2:30pm

Willow Switch

3:30pm

Jadea Kelly

4:30pm

Chad Price

   

Children's Stage 

 
   

12:00pm

Drag Queen Story Time 

1:00pm 

Spencer Burton 

2:00pm

London Girls Rock Camp 

3:00pm 

DuffleBag Theatre 

4:00pm 

Under the Trees: a Sing-a-Long 

   

East Stage

 
   

12:00pm

Ultra Violins: Raine Hamilton, Harrow Fair, Dan Stacey

1:30pm

It Must Be the Song: Jessica Allossery, John Muirhead, Annie Sumi, Fraser Teeple

3:00pm

Fanshawe MIA Showcase: Olenka Bak, Lliam Buckley, Molly Roach, Eric Robertson, Tasmin Jane

4:30pm

Summertime Blues: Angelique Francis, Kerri Manning, Rick Taylor, Valdy

   

South Stage

 
   

12:00pm

The Gospel According to Home County: Allison Brown, Mama's Broke, Irish Mythen, New Cumberland

1:30pm

Rural Roots: Broomsticks & Hammers, Mike Stevens, Valdy, Ken Yates

3:00pm

Across the Universe: Melanie Brulée, Ben Heffernan, Kris + Dee, Donovan Woods

4:30pm

Banjos & Bagpipes: Scantlly Plaid, Amanda Lynn Stubley, Willow Switch